Κορυφαία νίκη και ιστορική διάκριση για τον Έλληνα τενίστα Στέφανο Τσιτσιπά. Ο διάσημος αθλητής με μια επική ανατροπή σε έναν τελικό – θρίλερ που έγινε στο Λονδίνο, νίκησε με 2-1 σετ τον Αυστριακό Ντόμινικ Τιμ και κατέκτησε τον τίτλο στο ATP Finals. Είναι αξιοσημείωτο ότι ο Έλληνας πρωταθλητής έγραψε με χρυσά γράμματα το όνομά του στο τουρνουά των κορυφαίων τενιστών του πλανήτη, αν και αυτή ήταν η πρώτη του συμμετοχή στη διοργάνωση.

Παράλληλα, έγινε ο νεότερος πρωταθλητής της διοργάνωσης, καθώς κατάκτησε την πρώτη θέση σε ηλικία μόλις 21 ετών και τριών μηνών. Μάλιστα, κέρδισε 2.656.000 σε χρηματικό έπαθλο και 1.300 πόντους ATP Rankings, για τους πέντε αγώνες που έδωσε σε αυτό το τουρνουά.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποθεώθηκε από τα ξένα ΜΜΕ στην Ευρώπη και χαρακτηρίστηκε ως ο νέος… Master, αλλά και «βασιλιάς» του τένις, δείγμα του πόσο πολύ πιστεύουν πως στο μέλλον θα συνεχίσει να πρωταγωνιστεί.